Svečano otvoren obnovljeni poljoprivredni praktikum “Karaula” Srednje škole Stjepana Sulimanca Pitomača koji je dio Regionalnog centra kompetentnosti „Panonika“
Srednja škola Stjepana Sulimanca Pitomača je u okviru Regionalnog centra kompetentnosti „Panonika“ bila jedan od sedam partnera, nositelju projekta, Poljoprivredno-prehrambenoj školi Požega, projekta koji doprinosi razvoju i unaprjeđenju te provedbi programa redovitoga strukovnog obrazovanja kao i obrazovanja odraslih.
Kroz projekt je nabavljena oprema za laboratorij u školi, informatička oprema za učionice, plastenik u ukupnom iznosu od 450.330,69 eura. U sklopu projekta izvršena je i rekonstrukcija Karaule u ukupnom iznosu od oko 700.000 eura, a koja je financirana sredstvima Europske unije, SAFU-u te Virovitičko-podravske županije.
Na početku, sve prisutne pozdravio je ravnatelj Srednje škole Stjepana Sulimanca Marko Marić.
- Nakon više od godinu dana priveli smo ovaj projekt kraju i možemo biti ponosni. U sklopu projektnog elementa nabavili smo opremu za pedološki laboratorij i laboratorijsku opremu za pedologiju, opremu za praktičnu nastavu i vježbe što se tiče poljoprivredne mehanizacije, informatičku opremu za kompletnu školu i plastenik s mikrokontrolerima. Također, u sklopu projekta izvršena je rekonstrukcija i građenje praktikuma Karaula na Šašnatom polju, što je financirano dijelom kroz projekt Uspostava infrastrukture Regionalnog centra kompetentnosti Panonika te uz dodatna sredstva Virovitičko-podravske županije. U suradnji s općinom, u planu je i faza 2 rekonstrukcije Karaule gdje je u planu realizacija izgradnje nekoliko bungalova i restoran te kompletno uređenje okoliša za potrebe provedbe nastave. Isto tako, postoji i ideja da postanemo i škola domaćin za Erasmus projekte mobilnosti učenika. Restrukcija i dogradnja praktikuma Karaule bitna je za funkcioniranje naše poljoprivredne praktične nastave i kroz ovu investiciju tvoreni su nam bolji uvjeti za provođenje praktične nastave, a u planu uređenje i opremanje dva nova praktikuma za pčelarstvo i enologiju. Realizacijom navedenih projekata na Školskom praktikumu Karaula Virovitičko-podravska Županija i Općina Pitomača prvenstveno će dobiti moderan poljoprivredni praktikum za potrebe srednje Škole i RCK Panonika, ali i osnovu za daljnji i razvoj kroz povezivanje sa znanstveno istraživačkim institucijama u RH. Trudimo se pratiti tehnološki napredak u poljoprivrednoj proizvodnji i da napredujemo. Zato zahvaljujem svima koji su pridonijeli realizaciji ovog projekta te vjerujem da ćemo i dalje surađivati ovako dobro kao i na ovom projektu – rekao je ravnatelj Marić.
Ravnateljica Poljoprivredno-prehrambene škole Požega, Marija Mršo Rajić, prisutnima je iznijela što se je sve kroz projekt odradilo.
- Kroz ovaj projekt smo izgradili organizacijske uvjete, strukturu upravljanja, rada, programske uvjete, izradili smo novi standard zanimanja i kvalifikacija, a to je agroprocesni tehničar, modernizirali postojeće programe u sklopu kurikuluma poljoprivrednih zanimanja i izveli formalne i neformalne programe i mikro kvalifikacije za obrazovanje odraslih. Također smo adaptirali postojeću vašu zgradu “Karaulu”, adaptirali postojeću našu zgradu u Požegi koja je jedna od najstarijih poljoprivrednih škola. Isto tako, dogradili smo novu zgradu, nabavili opremu, traktor, opremu za ekološki voćnjak. U svim ovim aktivnostima sudjelovalo je 468 učenika, 152 odgojno obrazovna djelatnika sudjelovalo je u svim aktivnostima koje smo radili, a to su edukacije, nastavnika, mentora, profesora djece kako u Pitomači, tako i u Poljoprivredno prehrambenoj školi u Požegi. Izradi smo 80 stručnih priručnika, prilagodili smo programe osobama s teškoćama, nabavili opremu za djecu s teškoćama s oštećenjem vida, proveli smo 85 dana edukacija usmjerenih na stručno usavršavanja i jačanje općih ne nastavničkih i mentorskih vještina. U tijeku je nabava opreme za 9 praktikuma. Nadam se da idemo prema onome da uspijemo upisati i zainteresirati djecu, da provedemo što više edukacija te da se kao škola podignemo i imamo veći broj učenika – rekla je ravnateljica Mršo Rajić.
Prisutnima se obratio i načelnik Općine Pitomača Željko Grgačić.
- Prije puno godina vidjeli smo tu neku viziju naše srednje škole, što se tiče poljoprivrede, i do praktikuma na kojem kradite i jako mi je drago da je sve to jako dobro zaživjelo. Otkako smo izgradili Srednju školu imali smo veliku podršku naše županije, a tako je i danas. Hvala svima koji su sudjelovali na ovom projektu koji će zasigurno biti od velike dobrobiti za naše sadašnje, ali i buduće učenike – rekao je načelnik Grgačić.
Saborski zastupnik Josip Đakić istaknuo je kako ovaj prostor dodatno doprinosi kvalitetnom obrazovanju učenika.
- Srednja škola Stjepana Sulimanca ima svoju dugu povijest te je tako prvo bila područni odjel Strukovne škole u Virovitici. No, kroz godine, ova škola dobila je svoj samostalni status. Ova Karaula nekada je bila vojni objekt, a danas je to kompletno novi, uređeni i opremljen prostor za praktičnu nastavu. Vjerujem da tako opremljeni praktikum, kao što je ovaj, sigurno daje dovoljno dobrih mogućnosti za stjecanje znanja u naprednoj poljoprivredi. Vjerujem da ste na dobrom putu da dobra znanja prenesete svi koji ste baš u tom sektoru poljoprivrede, kao i drugih strukovnih zanimanja koja se održavaju u Pitomači, kako bi imali što više stručnih kadrova obrazovanih za poljoprivrednu proizvodnju i novih generacija kako bi ostvarili što veće ciljeve – rekao je Đakić.
Pohvale je uputio i virovitičko-podravski župan Igor Andrović koji je i otvorio obnovljeni poljoprivredni praktikum “Karaula”.
- Projekt adaptiranja Karaule od velikog je značaja za ovu Srednju školu, za općinu Pitomača, a ponajviše za poljoprivredu naše županije jer danas, kada napreduje tehnologija i nastaju velike klimatske promjene, nema kvalitetnog i konkurentnog poljoprivrednika ako nije dovoljno educiran. Virovitičko-podravska županija sufinancirala je projekt s nešto više od 1,5 milijuna eura i vjerujem da će Karaula biti od koristi za praktičnu nastavu, povećanje znanja stručnog osoblja, a samim time i kvalitetnije obrazovanje učenika. Ovakve projekte imamo diljem županije, pokazujući da smo poljoprivredna županija koja ulaže u sustave navodnjavanja, daje potpore poljoprivrednicima te ulaže u njihovo obrazovanje jer, mogu slobodno reći, od kvalitetne poljoprivrede i znanja može se dobro živjeti – rekao je župan Andrović te im zaželio puno uspjeha u daljnjem radu.
Realizacija prve faze daje dobre temelje za nastavak projekta RCK Panonika, Centra izvrsnosti u proizvodnji ekološke hrane i modernizacije same škole i praktikuma te planirane nove građevinske radove kroz Fazu II. koja je tek u planu. Kroz sve navedeno Virovitičko-podravska županija i Općina Pitomača će dobiti moderni praktikum za potrebe Škole i RCK Panonika, ali i osnovu za daljnje povezivanje sa znanstveno-istraživačkim institucijama, ali prvenstveno s budućim Centrom za pametnu poljoprivredu i ICT djelatnost VPŽ.
Svečanom otvaranju, između ostalih, nazočili su zamjenik župana virovitičko-podravskog Marijo Klement, županijska pročelnica za obrazovanje, kulturu i sport Martina Bunić, partneri na projektu, ravnatelji škola s područja VPŽ…
(www.icv.hr, www.vpz.hr, Fotografije: Kristijan Toplak)